Poznaj dietę IBS w Sense Med Concept
Zespół jelita drażliwego (IBS) jest jedną z najczęstszych przyczyn zaburzeń gastroenterologicznych. Jest to stan chorobowy charakteryzujący się bólem brzucha i zmianami w wydalaniu, który jednak w przeciwieństwie do nieswoistego zapalenia jelit (IBD) nie wiąże się z uszkodzeniem jelit. Oprócz IBS-D( wersja z biegunkami) i IBS-C ( zaparcia) istnieje również IBS typu mieszanego (IBS-M), w którym biegunka i zaparcia występują naprzemiennie. Szacuje się, że zespół jelita drażliwego może występować u ponad 20 % społeczeństwa, przy czym duża grupa osób, którą ten problem dotyka, nie korzysta z porad medycznych i dlatego dane wydają się być niedoszacowane. Dla wszystkich odmian IBS stosowana powinna być odmienna dieta. Dodatkowo, u poszczególnych osób różne produkty używane w posiłkach mogą wywoływać odmienne reakcje. Jednostka chorobowa IBS jest bardzo indywidualna i nie ma jednej uniwersalnej rekomendowanej diety.
Ponieważ jednak w znacznie przeważającej ilości występuje wersja biegunkowa – naszą ofertę diety dedykujemy dla grupy osób dotkniętej tą właśnie odmianą choroby. Jednak nawet w przypadku skoncentrowania się tylko na tej wersji IBS, leczenie żywieniowe nie jest łatwe, ponieważ lista produktów niewskazanych dla danej osoby może być mocno zindywidualizowana.
Dlatego mamy świadomość, że nasz program nie będzie pomocny dla wszystkich zainteresowanych dietą wskazaną przy problemach z zespołem jelita drażliwego, ale jesteśmy przekonani, że będziemy mogli ułatwić życie znacznej ilości osób ze zdiagnozowanym IBS-D.
Przy ustalaniu naszego programu opieraliśmy się na złożeniach Amerykańskiego Kolegium Gastroenterologicznego (ACG), które wydało w 2014 r. wytyczne żywieniowe przy schorzeniach IBS.
Dieta ta jest dietą trudną ze względu na konieczną eliminację znacznej części produktów z naszego codziennego menu. Aby posiłki były smaczne i zróżnicowane, trzeba zastosować w interesującej konfiguracji dopuszczalne i wskazane składniki spożywcze. Wiemy, że wykonanie tego w domu jest poważnym oraz czasochłonnym wyzwaniem, dlatego właśnie jesteśmy do dyspozycji i zapraszamy do skorzystania z naszej pomocy.
Przy przygotowywaniu dań należy pamiętać, że również ich ekstremalne temperatury mogą mieć wpływ na samopoczucie. Bardzo istotnym jest też, by nie zapominać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Dlatego zalecane jest wypijanie minimum 2 litrów płynów dziennie.
Do naszej diety dodajemy również celowane w IBS szoty i napary.
Pamiętajmy, że sama dieta nie jest jedynym elementem naszego życia mającym wpływ na stan zdrowia i samopoczucie. IBS jest często schorzeniem psychosomatycznym, w którym stan naszego ustroju nerwowego ma fundamentalne znaczenie. Dlatego bardzo ważny jest wystarczająco długi sen, a także wystrzeganie się stresu.
Podczas stosowania diety wskazana jest stała samokontrola i ustalenie, czy przygotowana przez nas dieta jest odpowiednia dla zróżnicowanych potrzeb i reakcji każdego organizmu dotkniętego problemem IBS.
Ten nasz program nie jest przeznaczony tylko dla osób z problemem IBS-D, może z niego skorzystać każdy, kto chciałby przejść na delikatną, lekkostrawną dietę.
Poznaj przykładowe menu
Naturalna woda alkaiczna Java 9.2 pH
Shot z naturalnym kolagenem
Śniadanie:
Placuszki jogurtowe z jabłkiem i tymiankiem
mąka orkiszowa, jajko bio, jogurt naturalny bez laktozy, jabłko, proszek do pieczenia bezglutenowy, wanilia, oliwa z oliwek, winogrona czerwone, pomarańcza, kiwi, tymianek świeży
II śniadanie:
Koktajl marchewkowo-bananowy
marchewka, banan, jabłko
Obiad:
Indyk z ryżem w pomidorowym sosie
polędwica z indyka, ryż basmati, pomidor, bulion drobiowy domowy, pomidory, sezam biały, oliwa z oliwek, papryka słodka, oregano
Kolacja:
Sałatka z pieczonymi warzywami i kaszą
Dynia, bataty, kasza jaglana, bakłażan, ser feta bez laktozy, papryka, szpinak, roszponka, oliwa z oliwek, świeża mięta
Napar z melisy