Poznaj dietę IG w Sense Med Concept
Przekonaj się, że dieta o niskim IG może być przyjemna i dająca satysfakcję, ale przede wszystkim skuteczna.
Pomimo, że ma diety idealnej dla wszystkich pacjentów cukrzycowych, to staramy się aby dieta spełniała założenia polskiego towarzystwa diabetologicznego. W praktyce oznacza to: stosowanie węglowodanów złożonych o niskim indeksie glikemicznym do głównych posiłków, stosowanie węglowodanów o średnim indeksie glikemicznym jako dodatków do posiłków, dbanie o jakość tłuszczu w diecie (ograniczenie tłuszczy nasyconych na rzecz wielonienasyconych), podaż błonnika w ilości minimum 25g na dzień, minimalną ilość soli (nie większa niż 5g na dzień) oraz stosowanie technik kulinarnych pozwalających na zachowanie niskiego indeksu dań po obróbce (gotujemy al dente i nie rozdrabniamy).
Dla zwiększenia efektów diety zaleca się regularną i umiarkowaną aktywność fizyczną, a przede wszystkim ograniczenie długotrwałego siedzenia (wysiłek zwiększa wrażliwość na insulinę), odpowiednie nawodnienie (picie wody w ilości minimum 35ml/kg masy ciała), ograniczenie do minimum napojów alkoholowych i słodyczy.
W naszej diecie o nikim IG posiłki są skomponowane tak, by energia z nich uzyskiwana uwalniała jest stopniowo. Jest to możliwe dzięki produktom bogatym w skrobę (węglowodany złożone).
Mechanizm jest następujący:
Głód oznacza porę na posiłek-> następuje wzrost poziomu cukru we krwi po posiłku-> trzustka zaczyna wydzielać insulinę, która wychwytuje glukozę i umieszcza ją w komórkach
Jeśli nastąpi szybki wzrost poziomu glukozy (cukru) we krwi to nastąpi szybki wyrzut insuliny, który spowoduje z kolei szybki spadek glukozy, a ten oznacza głód. Wydaje się to naturalne i nieszkodliwe. Problem pojawia się, gdy dzieje się tak wielokrotnie w ciągu dnia bo energia z takich posiłków nie zdąży być wykorzystana w krótkim czasie- tylko część została wykorzystana na aktualne potrzeby, a nadmiar zmagazynowany. Opisane skoki poziomu cukru we krwi sprzyjają odkładaniu tkanki tłuszczowej z dwóch powodów- zjadamy więcej niż wynosi nasze zapotrzebowanie, a wykorzystywana energia pochodzi z głównie z węglowodanów.
Pomimo, że odpowiedź glikemiczna, czyli poziom cukru we krwi po posiłku jest uzależniony przede wszystkim od jego składu (proporcji węglowodanów, białek i tłuszczy) to istnieją także czynniki osobnicze takie jak stan zdrowia (jakość mikrobioty jelitowej, działanie trzustki, wrażliwość na insulinę), czynniki szkodliwe (palenie tytoniu, wysoki poziom stresu), czy też indywidualne predyspozycje (szybkość trawienia i wchłaniania pokarmów oraz indywidualny metabolizm).
Dieta IG to zblilansowane menu składające się z 4 posiłków o niskim i średnim indeksie glikemicznym, bogatych w surowe warzywa, chude białko i tłuszcze roślinne. Dedykowana nie tylko osobom z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej (cukrzyca pod opieką diabetologa, stan przedcukrzycowy, insulinooporność), ale dla każdego kto chce zdrowo schudnąć bez uczucia rozdrażnienia i „wilczego” głodu.
W przypadku jakichkolwiek pytań nasi doradcy i dietetycy są do dyspozycji.
Przykładowe menu diety IG
Dieta szczególnie polecana dla:
- osób z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej i/lub lipidowej,
- kobiet z zespołem policystycznych jajników (PCOS),
- osób z trądzikiem.
Woda alkaiczna Java
Napar z morwy białej
Śniadanie: pasta jajeczna z awokado i kaparami
jaja kurze ekologiczne, awokado, jogurt naturalny, ogórek kiszony, papryka czerwona, oliwki czarne, kapary, cytryna, natka pietruszki, chleb z niskim IG
II śniadanie: jogurt grecki z owocami i orzechami
jogurt grecki, borówki, truskawki, grejpfrut, orzechy pekan, płatki kokosowe
Obiad: halibut z czarnym ryżem i sosem cytrynowym:
halibut pieczony, cytryna, kurkuma, bulion warzywny, szpinak, pomidory koktajlowe, groszek cukrowy, kalarepa, rzodkiewka, natka pietruszki, czarny ryż
Kolacja: penne z suszonymi pomidorami, fetą i pistacjami
makaron penne pełnoziarnisty, brokuł, rukola, suszone pomidory, ser feta, pomidorki cherry, pistacje, bazylia, oregano